Izberi kategorijo

brezplačna dostava nad 50 eur

Korona virus počitnice - akcijski plan

Vsaj 14 dni bomo doma, kaj početi? Zame je to nova priložnost za premik iz cone ugodja

Vsaj za 14 dni se bo vsakodnevna rutina večine izmed nas zelo spremenila. Novica o zaprtju šol in ustanov je prišla nepričakovano, naša miselnost se je v 14 tih dnevih temeljito spremenila.

Najprej smo si govorili ˝brez panike, saj jih od gripe umre več˝, potem smo v dveh dnevih nakupili zaloge hrane in sanitetnega materiala za hude čase. In sedaj…. Za večino je nastopila praznina, se dolgočasijo, ne vedo, kaj naj počnejo… Sedaj se podajamo iz svoje cone udobje, spremeniti moramo svojo dnevno rutino

 

Po temeljitem premisleku sem zase in svojo družino pripravila akcijski načrt za čas karantene zaradi korona virusa, ki vam ga bom zaupala. Upam, da je kaj uporabnega tudi za vas.

 

1) Za začetek se bomo naspali – pred nami je konec tedna, s prijatelji in sorodniki se ne bomo družili, nimamo službenih, šolskih in socialnih obveznosti, zato bomo brez slabe vesti spali do takrat, ko se sami od sebe zbudimo.

 

2) Privoščili si bomo skupen družinski zajtrk s pripravo sveže stisnjenega pomarančnega soka, umešana  jajčka s svežimi šparglji, sledil bo zeliščni čaj iz posušenih zelišč preteklega poletja z domačim medom…., imeli bomo čas, da se v miru pogovorimo, kako se bomo organizirali za prihodnje dni.

 

3) Ko bodo želodčki pomirjeni, bomo uredili naš atrij – živimo namreč v bloku, v pritličju, imamo svojo oazo miru tik pred nosom, samo 1 korak iz stanovanja. Pokosili bomo travo in zopet postavili mizo in stole za martinčkanje na sončku, pripravili žar, da bomo v prihodnjih sončnih dneh skuhali kar zunaj. Če pa bo slučajno v prihodnjih dneh omejeno tudi gibanje na zraku, bo naša družina vseeno lahko bila na zraku in spomladanskem sončku.

 

4) Govejo juho smo skuhali že včeraj, prav veliko kuhanja danes, v nedeljo,  ne bo. Zato se bomo podali na bližnji travnik po regrat, da bomo imeli zraven nedeljskega kosila tudi svežo solato, nabito polno z železom, ki je spomladi naravni vir za dviganje železa v krvi. Železo nujno potrebujemo za odpornost proti raznim okužbam in virusom, posebej še po dolgi, temačni zimi. Seveda je potrebno poskrbeti še za pijačo pri kosilu. Tokrat bo to sveža limonada, ki pomaga k boljši absorbciji železa.  

 

 5) Ko se bo stemnilo, se bomo šli kakšno družabno igro. Otroci si večkrat zaželijo takšnega družinskega druženja, vendar, ker imava z možem svoje podjetje in med letom ogromno obveznosti, je najin zelo pogost odgovor ˝joj, nimava časa, se bomo šli kdaj drugič˝. No, ta DRUGIČ je končno prišel na vrsto. Vsi smo zelo veseli, da smo prišli do tega, do sedaj neopredeljenega DRUGIČ, ki se bo končno uresničil.

 

6) Pogosto si iz knjižnice sposodim knjige, pa jih uspem dvakrat podaljšat. Ko podaljšanje roka izposoje ni več možno, vrnem v knjižnico na pol prebrane knjige. Seveda si takrat obljubim, da si jih bom izposodila, ko bom imela več časa. Trenutno imam na nočni omarici 3 knjige, končno jih bom lahko prebrala. Torej, proti večeru bomo imeli družinske bralne urice – brali bomo vsi, vsak svojo knjigo. Tako ne bo stalnih motenj: Mami, kje imam…. Mami, ali lahko…. Oči, mi lahko pomagaš…

 

7) Preden se bodo otroci odpravili spat, bomo še enkrat okvirno preleteli jutrišnji urnik. Učitelji so že pripravili navodila za delo za šolo od doma, torej jutri se začne nova dnevna rutina za prihodnjih 14 dni, z izjemo sobote in nedelje, seveda. Dolgega poležavanja ne bo, ker se bo potrebno držati urnika. Dopoldne šolske obveznosti, midva z možem delo za službo od doma in pomoč otrokoma pri izpolnjevanju šolskih obveznosti, popoldnevi pa bodo vseeno bolj kot ne prosti, saj domačih nalog ne bo, vožnje na popoldanske dejavnosti, odpadejo.  Juhuhu. Kaj pa zdaj? Časa bo na pretek. Skupaj se bomo odpravili na sprehod, na kolo, skiro ali na kakšen manj obljuden hrib.

 

8) Ker se bomo več družili družinsko oz. doma, bomo imeli tudi več časa za pogovore, za utrjevanje naših dobrih odnosov, za pogovore o prihodnosti … Sin je pred odločitvijo, na katero srednjo šolo naj se vpiše. Hčera ima ogromno želja in bo potrebno naredit selekcijo, kam vse bi hodila in s čim bi se ukvarjala.

 

9) V načrt smo dali tudi pospravljanje. Hči bo pospravila svojo pisalno mizo in predalnik, celo družino čaka pospravljanje kleti, presortirali bomo oblačila, skratka, sedaj imamo idealno priložnost, da naredimo temeljito ˝čistko˝ v stanovanju. Ko bo življenje zopet steklo normalno, bomo lahko življenje nadaljevali neobremenjeni s staro kramo. Se že veselimo čistih, novih začetkov in izzivov.

 

10) Pripravili bomo pakete za dobrodelne organizacije, igrače in oblačila bomo očistili, lepo zložili v škatle in jih po odprtju šol in ustanov, odpeljali na zbirna mest. Prepričana sem, da bomo razveselili kakšno družino, ki bo zaradi ˝prisilnega dopusta˝ nujno potrebna kakršnekoli pomoči.

 

11) Oprano pomladansko sonce je pokazalo, da so se okna preko zime umazala, torej bomo v prihodnjih dneh očistili šipe in oprali zavese.

 

12)  In kaj bova z možem delala od doma? Urejala in pospravljala bova tudi v podjetju. Na spletu bova pospravila ˝poličke˝ artiklov, izboljšala opise artiklov… Vmes bom napisala kakšen nov članek, mož pa bo raziskoval, kaj lahko še vključimo v naš prodajni program. Malo več bo tudi mailov, ker želiva svoje zveste stranke sproti obveščati, kakšne novitete sva pripravila.

 

Po zaključku dneva bom v ta moj osebni zapis dodala še fotke – vtise iz prve ˝virusne˝ nedelje.

 

Če povzamem, najprej sva bila z možem zaskrbljena, kaj bo, ko bomo morali ostati doma. Po premisleku sva ugotovila, da je sedaj pravi čas za pomladansko čiščenje doma, urejanje za službo, za družino in tudi za čiščenje svojih misli. Lahko si bomo vzeli več časa zase in za načrte za prihodnost, poskušali se bomo poglobiti sami vase.

 

Skratka, ta čas bomo izkoristili v našo korist, brez slabe vesti. Tudi če moramo ostati doma, to za nas ne bo ovira, temveč bomo potegnili iz trenutne situacije svoj maksimum.

 

Želim vam, da tudi vi gledate na dano situacijo pozitivno in jo izkoristite v vaše dobro.

 

Avtor: Nika Murko, marec 2020

Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obiskanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo prikaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktivnosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate z uporabo in beleženjem piškotkov.V redu Več o piškotkih